CZYM JEST KULTURA ORGANIZACYJNA?
Kultura organizacyjna to jeden z kluczowych czynników determinujących sukces firmy, niezależnie od branży. W kontekście kancelarii prawnych, odpowiednio ukształtowana kultura może przekładać się nie tylko na lepsze wyniki finansowe, ale również na większe zaangażowanie pracowników, poprawę jakości świadczonych usług oraz zadowolenie klientów. Jak budować sprzyjające środowisko pracy w kancelarii, jakie elementy kultury organizacyjnej mają kluczowe znaczenie i dlaczego warto o nie dbać?
Czym zatem jest kultura organizacyjna?
To zespół wartości, norm, zasad i przekonań, które definiują, jak firma funkcjonuje. W dużej mierze wpływa na to, jak pracownicy postrzegają swoje role, jak komunikują się ze sobą oraz jak podejmują decyzje. Na kulturę organizacyjną składają się zarówno formalne, jak i nieformalne aspekty – od misji i wizji firmy, po styl zarządzania i sposób, w jaki pracownicy odnoszą się do siebie nawzajem.
Edgar Schein, psycholog organizacyjny, wskazał trzy poziomy kultury organizacyjnej: artefakty, wartości oraz podstawowe założenia. Artefakty to widoczne elementy kultury, takie jak struktura organizacyjna, przestrzeń biurowa czy formalne procedury. Wartości odnoszą się do zasad, którymi firma się kieruje, np. dbałość o etykę zawodową czy otwartość na zmiany. Podstawowe założenia to najgłębsze, nieświadome przekonania, które kierują działaniami pracowników.